Cisza w domu – jak odciąć się od niechcianych dźwięków?

Cisza w domu – jak odciąć się od niechcianych dźwięków?

Angielskie słowo „noise”, czyli hałas, pochodzi od łacińskiego „nausea”, co oznacza chorobę, nudności. Zbieżność nieprzypadkowa – od dawna przecież wiadomo, że dźwięk, jego intensywność, częstotliwość i głośność, mają ogromny wpływ na ludzkie samopoczucie. Szczególnie ważne jest to w budynkach, w których przebywamy na co dzień i spędzamy większość naszego czasu. Jak zatem budować tak, aby zachować ciszę w domu?

Precyzyjne ujęcie kwestii hałasu jest dość trudne, gdyż granice jego tolerancji są dość płynne i zależą od indywidualnych predyspozycji psycho-fizycznych oraz kontekstu, w jakim to zjawisko występuje. Regularne badania naukowe potwierdzają jednak, że hałas poniżej dopuszczalnych norm 60 dB, zwłaszcza gdy jest długotrwały, może skutkować zaburzeniami układu nerwowego – zmęczeniem, spadkiem koncentracji i wydajności pracy oraz zwiększeniem poziomu stresu. Niezbitym faktem jest więc to, żena radzenie sobie z hałasem organizm ludzki przeznacza bardzo duże ilości energii. Gdzie stanowi on największe zagrożenie dla zdrowia? Tam, gdzie przede wszystkim odpoczywamy – we własnym domu.

Głośno o problemie
Jak wynika z raportu Jacka Danielewskiego „Dom i Mieszkanie. Komfort Akustyczny”, aż 30% polskich gospodarstw domowych zmaga się ze stałym oddziaływaniem takiego natężenia hałasu, które zauważalnie obniża komfort ich użytkowania. Jakie są główne źródła problemu?

Po pierwsze – hałas powietrzny zewnętrzny (komunikacyjny), na który istotny wpływ ma poziom zurbanizowania, gęstość zaludnienia czy przepustowość ulic. Stały wzrost liczby pojazdów przy jednoczesnym braku lub znikomym przyroście dróg i obwodnic skutkuje spowolnionym ruchem samochodów osobowych i ciężarowych, generujących w aglomeracjach stałe tło akustyczne.

Po drugie – hałas powietrzny wewnętrzny (pomiędzy pomieszczeniami), na który najbardziej narażeni są użytkownicy budownictwa wielorodzinnego i szeregowego. Składają się na niego typowe dźwięki bytowe: głośne wymiany zdań, hałas sprzętu technicznego czy urządzeń audio. Zwłaszcza te ostatnie często generują wyjątkowo uciążliwe dźwięki o niskiej częstotliwości.

Po trzecie – hałas uderzeniowy, czyli np. kroki, tupanie, stukanie czy trzaskające drzwi, które generują drgania w postaci dźwięków i „niosą się” po domu drogą powietrzną i/lub konstrukcyjną. Hałas ten bywa o tyle uciążliwy, iż potrafi docierać nawet do odległych od źródła hałasu pomieszczeń.

Odpowiednia izolacja akustyczna
Cisza i spokój to elementy, które tak jak każdą inną funkcjonalność domu możemy (i powinniśmy) gruntownie przemyśleć już na etapie projektowania. Jak odciąć się od niechcianych dźwięków? – Jednym z rozwiązań jest zastosowanie tzw. podłogi pływającej z zastosowaniem skalnej wełny mineralnej STEPROCK HD. Rozwiązanie to pozwala na uniknięcie przenoszenia dźwięków uderzeniowych na konstrukcję. – tłumaczy Tomasz Kwiatkowski, Doradca Techniczny ROCKWOOL Polska. Skalna wełna mineralna jest też dobrym wyborem w przypadku konstrukcji pionowych. Ponieważ lepiej niż inne materiały izoluje dźwięki powietrzne, szczególnie warto zastosować ją przy budowie ścian działowych.

Im głośniej będzie się mówić o problemie hałasu, tym lepiej. Budowa czy docieplenie domu to poważna decyzja, dlatego nie warto uciekać się do półśrodków. Zwłaszcza, gdy gotowych i ekonomicznie opłacalnych rozwiązań dostarcza rynek. O poczuciu komfortu mieszkaniowego należy mówić przez cały rok, nie tylko przy okazji obchodzonego ostatnio Międzynarodowego Dnia Świadomości Zagrożenia Hałasem.

You might also like

Porady 0 Comments

Dajmy odetchnąć podłodze po Świętach

Wyobraźmy sobie, że minęła już wrzawa świąt, zniknęła atmosfera domowej krzątaniny przed kolacją wigilijną, a pozostała… no właśnie, tłusta plama na naszym parkiecie. A na dodatek, po zabawie Sylwestrowej, goście

Projekty 0 Comments

Elegancka automatyka dla okiennic

Stylowe okiennice stanowią nierzadko prawdziwą ozdobę domowych elewacji. Ich estetyce mogą jednak zagrażać czynniki mechaniczne, takie jak wiatr czy niedokładne domknięcie przez użytkownika. Napęd FAAC Night One Day reguluje pracę

Budujemy / Remontujemy 1Comments

Koszty orynnowania – wyliczamy krok po kroku

Koszt orynnowania dachu, niezależnie od jego wielkości i lokalizacji, zależy od wielu czynników. Eksperci z firmy GALECO podpowiadają, jak krok po kroku prawidłowo dobrać i wyliczyć koszt kompletnego systemu rynnowego

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!